Polska Cyfrowa Równych Szans
Polska Cyfrowa Równych Szans to program, którego celem było wprowadzanie w świat komunikacji cyfrowej oraz usług i treści dostępnych w Internecie - dorosłych Polaków z pokolenia 50+. Program realizowany był w latach 2010-2015 przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
Dzięki PCRS powstał unikalny w skali krajów Unii Europejskiej system edukacji cyfrowej dorosłych, obejmujący nowatorską metodykę pracy z wykluczonymi cyfrowo, bazę wiedzy - bogate multimedialne materiały edukacyjne (w tym seriale edukacyjne emitowane w I programie TVP, poradniki i podręczniki) oraz sieć 2900 Latarników Polski Cyfrowej – lokalnych edukatorów, wprowadzających w cyfrowy świat osoby z grupy wiekowej 50+. Ich działania realizowane były z wykorzystaniem publicznych punktów dostępu do Internetu – w bibliotekach, remizach Ochotniczej Straży Pożarnej, telecentrach, szkołach, uczelniach. Latarnicy Polski Cyfrowej stali się motorem napędowym niezbędnej przemiany cywilizacyjnej w polskich gminach - efektem ich pracy jest ponad 280 tysięcy nowych Internautów, którzy wzięli udział w blisko 38 tysiącach zajęć. Przepracowali oni wspólnie ponad 72 tys. godzin dydaktycznych.
Elementy zbudowanego w projekcie systemu obejmowały m.in.:
- Centrum kompetencji cyfrowych w Tarnowie – zapewniało stałą opiekę i bieżącą komunikację z Latarnikami.
- Portal Latarnicy.pl – rozbudowana platforma komunikacyjno-informacyjna, zawierająca bogatą bazę wiedzy (materiały szkoleniowe, scenariusze zajęć, filmy edukacyjne i promocyjne, wzory materiałów promocyjnych dla Latarników, etc.) oraz narzędzia do publikacji raportów z zajęć latarniczych. Uzupełnieniem portalu jest strona PCRS na Facebooku.
- Ogólnopolskie oraz regionalne wydarzenia poświęcone edukacji cyfrowej dorosłych Polaków, w tym m.in.:
- 4 Ogólnopolskie Zjazdy Latarników Polski Cyfrowej (Tarnów, Olsztyn, Lublin, Łódź)
- 2 Kongresy Polski Cyfrowej (Warszawa, Łódź)
- 16 regionalnych zjazdów lokalnych liderów
- spotkania i warsztaty w całej Polsce dla Latarników Polski Cyfrowej dedykowane różnym wertykalnym aspektom ich pracy, m.in. otwartym zasobom Internetu, bezpieczeństwu usług cyfrowych i danych osobowych, e-usługom publicznym, digitalizacji zasobów kulturowych, dziennikarstwu obywatelskiemu i wielu innym.
- 3 wyjazdy studyjne: do Londynu, Brukseli i Sztokholmu
- Filmy, seriale i nagrania:
- Serial telewizyjny Latarnicy.pl - 13 piętnastominutowych odcinków poświęconych korzyściom, jakie osoby 50+ zyskać mogą dzięki kontaktowi z Internetem. Serial został wyemitowany w Programie 1 TVP.
- Serial telewizyjny: Zaradni w sieci emitowany w Programie 1 TVP. W serialu umiejscowionym w malowniczej scenerii Tarnowa obejrzeć można codzienne historie z życia państwa Zaradnych, którzy po przejściu na emeryturę konfrontowani są co rusz z nowymi dla nich możliwościami i wyzwaniami świata internetu.
- Ambasadorowie PCRS - spoty promujące akcję PCRS z udziałem znanych osób ze świata telewizji i polityki
- Wykład prof. Anny Izabeli Brzezińskiej: Pierwszy krok 50+ w Internecie (4 odcinki)
- Wywiady, filmy promocyjne: PCRS
- System grantów dla Latarników - wypłacanych w związku z realizacją lokalnych planów działania, przyznanych Latarnikom w procedurach konkursowych (305 grantów).
- Publikacje i badania:
- Korzystnik internauty. Podręcznik dla osób 50+
- Raport z badania: Korzyści ekonomiczne z integracji cyfrowej pokolenia 45+, (opracowany przez PwC)
- Taksonomia funkcjonalnych kompetencji cyfrowych
- Broszura: Do Internetu jeden krok (luty 2013)
- Broszura: W świetle zmian (wrzesień 2013)
- Broszura: Latarnicy zmieniają Polskę (maj 2014)
- Broszura: Latarnia Polski Cyfrowej (sierpień 2014)
- Broszura: Latarnicy: przebudzenie mocy(wrzesień 2015)
- Broszura: Wspólnota cyfrowej zmiany (październik 2015)
14 maja 2012 r. podczas corocznego Szczytu Społeczeństwa Informacyjnego w Genewie, projekt PCRS został uhonorowany prestiżową nagrodą WSIS Project Prize 2012. PCRS rywalizował z kilkunastoma najciekawszymi przedsięwzięciami wytypowanymi do konkursu w ramach kategorii capacity building (budowanie potencjału cyfrowego). Konkurs WSIS Project Prizes ma charakter ogólnoświatowy i biorą w nim udział projekty m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Japonii i krajów europejskich.
Strona PCRS na FB: www.facebook.com/polskacyfrowa
Okres realizacji
listopad 2010 - grudzień 2015
Finansowanie
Projekt systemowy: Działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do Internetu, Działanie 8.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka