Obywatelski audyt efektywności świadczenia usług administracyjnych przez samorządy lokalne
Głównym celem projektu Obywatelski audyt efektywności świadczenia usług administracyjnych przez samorządy lokalne było wzmocnienie udziału społeczności lokalnej i organizacji pozarządowych z 20 gmin województwa małopolskiego w wypracowywaniu standardów usług administracyjnych świadczonych przez urzędy tych gmin i kontroli nad ich przestrzeganiem.
Aby osiągnąć cel projektu dokonany został przegląd usług administracyjnych w wybranych urzędach i przeprowadzona analiza procesów realizacji wybranych usług z wykorzystaniem rachunku kosztów działań (ang. ABC). Metoda ABC została adaptowana do specyfiki administracji publicznej i w wyniku tegoż we wrześniu 2014 r. powstał małopolski pilotaż rachunku kosztów działań (RKD) pn. Narzędziownik nowoczesnego menedżera administracji samorządowej. W projekcie powstał „kalkulator kosztów usług”, który został wdrożony w gminach uczestniczących w projekcie.
Stworzona została również „Sieć na rzecz monitorowania efektywności i skuteczności świadczenia usług publicznych” składająca się z przedstawicieli społeczności lokalnej oraz organizacji pozarządowych, której działania koncentrowały się na dialogu obywatelskim dotyczącym optymalizacji procesów świadczenia usług. Członkowie Sieci zostali przeszkoleni w zakresie metod i narzędzi wykorzystywanych w projekcie oraz możliwości ich zastosowania w administracji publicznej. Na bazie posiadanych kompetencji, znajomości uwarunkowań samorządów jak również wiedzy merytorycznej zdobytej na szkoleniach i znajomości rezultatów wyceny usług z kalkulatora, członkowie Sieci podczas aktywnej dyskusji podjęli się wypracowania rekomendacji dot. optymalizacji procesów świadczenia usług administracyjnych.
Okres realizacji
maj 2013 – wrzesień 2014
Finansowanie
Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, tzw. Fundusz Szwajcarsk