Stowarzyszenie jest organizacją projektową. Realizujemy nasze pomysły i przedsięwzięcia od 1998 r. Często były to projekty międzynarodowe realizowane pod auspicjami m.in. Banku Światowego, Komisji Europejskiej, Fundacji Sorosa. Przez wiele lat realizowaliśmy projekty naukowe, finansowane ze środków 5. i 6. Programu Ramowego Badań i Rozwoju Technicznego Unii Europejskiej, związane głównie z tematyką elektronicznej administracji (e-Government).
Lata 2006-2015 obfitowały w projekty i przedsięwzięcia modernizacyjne realizowane wspólnie, przy udziale lub na rzecz władz regionów, powiatów, miast i gmin wiejskich. Wsparcie samorządów realizowane było w takich domenach tematycznych, jak: przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu, zapewnienie dostępu szerokopasmowego do Internetu, usługi publiczne dla obywateli i przedsiębiorców, budowa efektywnych systemów informatycznych, wykorzystanie narzędzi teleinformatycznych w systemie opieki zdrowotnej.
Obecnie jednym z głównych filarów tematycznych aktywności SMWI jest edukacja cyfrowa i upowszechnianie e-kompetencji. Konsekwentnie realizujemy projekty wspierające modernizację i transformację szkół w środowisku cyfrowym w obszarach metodycznym, infrastrukturalnym oraz w zakresie cyberbezpieczeństwa i higieny cyfrowej. Wiemy, że głównym tematem, w którym będziemy się specjalizować w najbliższych latach, będzie sztuczna inteligencja i jej wykorzystanie w polskim systemie edukacji.
Lista wpisów
I jak inni
Okres realizacji
kwiecień 2019 - listopad 2019Finansowanie
Urząd Miasta Tarnowa
Stowarzyszenie Miasta w Internecie, dzięki środkom pozyskanym z Urzędu Miasta Tarnowa, wydało audiobook książki “I jak inni” napisanej przez tarnowskiego pisarza, Daniela Karpińskiego i wydanej w 1998 roku przez Wydawnictwo Literackie.
Rozwój Kompetencji Cyfrowych - Przestrzeń from Facebook
Okres realizacji
listopad 2018 - lipiec 2019Finansowanie
Facebook
SMWI, w ramach specjalnego programu Facebooka, realizowało w Fabryce Przyszłości bezpłatne szkolenia dla tarnowian oraz młodych (18-30 lat) mieszkańców okolicznych miast i miejscowości. Była to spora szansa dla uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych, studentów i ludzi, którzy szukali pomysłu na ciekawą pracę, a także myśleli o otwarciu własnego biznesu.
Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020
Okres realizacji
październik 2018-wrzesień 2019Finansowanie
Europejski Fundusz Społeczny w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020
Głównym celem projektu było podniesienie kompetencji ICT nauczycieli i uczniów wielkopolskich szkół prowadzących kształcenie ogólne na poziomie podstawowym i ponadpodstawowym. Projekt należał do największych w kraju i wyróżniał się skalą i jakością innowacji dydaktycznych bazujących na narzędziach cyfrowych.
Podniesienie jakości oferty edukacyjnej ukierunkowanej na rozwój kompetencji kluczowych uczniów
Okres realizacji
styczeń 2018 - lipiec 2020Finansowanie
Poddziałanie 2.2.1 Podniesienie jakości oferty edukacyjnej ... w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020
Celem projektu było podniesienie szans edukacyjnych i wzrost kompetencji kluczowych uczniów i nauczycieli ze szkół gmin: Mikołajki, Miłki i Giżycko.
Pilotaż nauki programowania w klasach I - III SP
Okres realizacji
październik-grudzień 2017Finansowanie
Wydział Edukacji Urzędu Miasta Tarnowa
W trakcie kursu nauczyciele poznali podstawy nauki myślenia algorytmicznego oraz zapoznali się z różnorodnymi metodami i narzędziami dydaktycznymi, pomocnymi w realizacji lekcji z programowania na poziomie wczesnoszkolnym.
KOMET@ - Sieć Edukacji Cyfrowej
Okres realizacji
wrzesień 2017 - sierpień 2019Finansowanie
program „DIALOG”, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
W ramach projektu stworzono sieć integrującą społeczność profesjonalistów edukacji cyfrowej w Polsce. Sieć wyposażono w narzędzia komunikacji i informacji oraz wymiany doświadczeń, a także w platformę edukacji cyfrowej.
Tarnowska Akademia Komiksu
Okres realizacji
marzec-czerwiec 2017
Program adresowany był do uzdolnionych plastycznie tarnowian w wieku 11 - 15 lat. W trakcie zajęć z wykorzystaniem m.in. tabletów piórkowych firmy WACOM zrobili oni pierwsze kroki na drodze projektowania graficznego.
Integra - tarnowski senior w centrum wydarzeń
Okres realizacji
czerwiec-grudzień 2016Finansowanie
Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020, MPiPS
To inicjatywa na rzecz integracji i współpracy mieszkańców Tarnowa. Seniorzy, a także przedstawiciele młodszych pokoleń mogły w projekcie wspólnie wypracować nowe pomysły i inicjatywy miejskie, odpowiadające im potrzebom i aspiracjom.
Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Szkoła Cyfrowa
Okres realizacji
grudzień 2015 - grudzień 2018Finansowanie
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Projekt był największym w Polsce przedsięwzięciem dotyczącym bezpieczeństwa cyfrowego uczniów polskich szkół, który miał na celu podniesienie poziomu wiedzy i kompetencji uczniów, nauczycieli oraz rodziców w zakresie bezpiecznego korzystania z zasobów cyberprzestrzeni. Głównym zadaniem realizatorów projektu było umiejętne motywowanie dyrektorów szkół, nauczycieli i rodziców do aktywności na polu profilaktyki cyberbezpieczeństwa i zachęcania uczniów do odpowiedzialnych zachowań w Sieci. Projekt Cyfrowobezpieczni.pl oferował systemowe rozwiązania, które pozwoliły lepiej wykorzystywać narzędzia cyfrowe dla wspierania rozwoju uczniów, przy jednoczesnym zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa i nauczeniu ich zasad mądrego korzystania z Internetu i urządzeń cyfrowych.