28 czerwca w Gdańsku, podczas 21. Konferencji "Miasta w Internecie" podpisano "Porozumienie na rzecz cyfryzacji samorządów" pomiędzy Polską Izbą Informatyki i Telekomunikacji oraz Stowarzyszeniem "Miasta w Internecie". Dokument sygnowali Borys Stokalski, Prezes PIIiT oraz Krzysztof Głomb, Prezes SMWI. Jednym z głównych celów porozumienia jest skuteczne wspieranie jednostek samorządu terytorialnego, w tym szczególnie małych i średnich samorządów, w skutecznym i efektywnym osiąganiu pożytków płynących z wykorzystania nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych w administracji i edukacji, w szczególności z wykorzystania możliwości „chmury obliczeniowej”.
W ramach współpracy ma powstać platforma wymiany wiedzy i doświadczeń między firmami, a jednostkami samorządu terytorialnego, a sygnatariusze zamierzają skupić swoje działania m. in na upowszechnianiu standardów i modeli referencyjnych dla chmury obliczeniowej dla sektora publicznego oraz udostępnianiu sprawdzonych praktyk w zakresie budowy, wdrażania, wykorzystania i świadczenia e-usług, wykorzystujących model chmury obliczeniowej - Dzisiaj chmura obliczeniowa daje coraz więcej możliwości i sięga coraz to w nowsze obszary funkcjonalności – to nie jest już tylko prosta możliwość zastąpienia komputera dostępem do czegoś, co działa jak komputer, ale to jest też wiele funkcji, które można wykorzystać w sferze obsługi spraw obywateli czy też zarządzania budżetem gmin - powiedział Borys Stokalski.
Współpraca SMWI i PIIT pozwoli także na identyfikację i upowszechanianie skutecznych praktyk w zakresie stosowania zamówień publicznych przy usługach związanych z chmurą obliczeniową.
- To co chcemy zrobić, to jest próba zbudowania pewnej platformy pomocy dla małych samorządów, bo duże sobie poradzą, mają dużo pomysłów, duży potencjał i wiele własnych, ciekawych inicjatyw, które spięte z różnymi programami rządowymi mogą osiągnąć duży sukces. Dla małych gmin, które nie mają duzych budżetów na informatykę model chmurowy jest bardzo atrakcyjny ponieważ z jednej strony bardzo upraszcza funkcjonalność, a drugiej strony fakt, że świadczymy podobną usługę bardzo wielu odbiorcom, sprawia, że koszty tej usługi są relatywnie nieduże - powiedział Krzysztof Głomb.
Intencją porozumienia jest przede wszystkim docieranie z wiedzą i ze świadomością tego, jakie korzyści wnosi użytkownikom technologia świadczona w modelu chmury obliczeniowej. Tam, gdzie jest zrozumienie tych pożytków, tam też może pojawić się popyt na usługi i rozwiązania, które dostarczają firmy z przemysłu teleinformatycznego zrzeszone w PIIiT. Izba jest największym podmiotem zrzeszającym firmy sektora ICT w Polsce, natomiast SMWI od wielu lat współpracuje z samorządami, realizując projekty edukacji cyfrowej, stąd wspólne działania mogą doprowadzić do stworzenia optymalnego rynku produktów i usług, z którego wszyscy będą z powodzeniem korzystać.